Staff List

If you would like to contact a member of staff via email please use the member of staff’s first initial then surname followed by @colfes.com

Senior Management Team

  • Mr R Russell MA (Cantab)

    Headmaster

  • Mrs D Graham GRSM LRAM

    Deputy Head

  • Mrs J Lerbech MA (Cantab), MSci, CA

    Bursar; Clerk to the Governors

  • Mr L Rogers MA (Cantab)

    Director of Studies

  • Mr S Drury BA (Hons), MA

    Director of Sixth Form, Deputy Safeguarding Designated Person

  • Mrs J German BA (Hons)

    Director of Pastoral Care, Designated Safeguarding Lead

  • Ms C Macleod BA (Hons), MSc

    Head of Junior School, Designated Safeguarding Lead

  • Mrs J Sansome BSc (Hons), MSc

    Director of Teaching & Learning

  • Mrs K Bridgman BA (Hons)

    Director of Admissions & Communications

Junior School

Senior Management Team

  • Miss C Macleod BA MSc

    Head of Junior School (Designated Safeguarding Lead)

  • Mrs G Fisher HND, OCR Level 7 Cert SpLD

    Director of Learning Support (All years)

  • Mr M Heil BEd (Hons)

    Director of Teaching and Learning, 4A Form Tutor, Staff Professional Development Co-ordinator

  • Mrs S Gurr BEd (Hons)

    Head of EYFS and KS1, Early Years Safeguarding Person

  • Mrs V Welch, BA (Hons) GTP

    Head of KS2, Safeguarding Person

Support Staff

  • Mrs E Benjamins BEd

    PA to the Head and Senior Management Team/Office Manager

  • Mrs J Robinson

    School Administrator

  • Mrs Diane Finn

    School Administrator

  • Miss Z Humphreys RCN (Registered Sick Children's Nurse)

    Junior School Nurse

  • Mr J Hammett

    Junior School Keeper

Key Stage 1

  • Mrs S Gurr BEd (Hons)

    Head of EYFS and KS1, Early Years Safeguarding Person

  • Miss V Lee BSc PGCE MA

    Nursery A Teacher, Early Years Co-ordinator

  • Ms G Scala NVQ3

    Nursery A Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Miss C Giles Cache Level 3

    Nursery A Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Miss L Clarke BA PGCE

    Nursery B Teacher

  • Ms K Jardine NVQ2

    Nursery B Teaching Assistant

  • Ms M King BA PGCE

    Nursery B Teaching Assistant

  • Mrs S Brown BA (Hons) PGCE

    Reception A Teacher

  • Mrs A Barlas BSc Cache Level 3

    Reception A Key Worker, Teaching Assistant

  • Miss H Ferris BSc (Hons) PGCE

    Reception B Teacher

  • Mrs K Chapman NNEB NVQ Level 3 Management

    Reception B Key Worker, Teaching Assistant

  • Mrs S Walsh BA (Hons) PGCE

    Reception C Teacher

  • Mrs E Carey BA (Hons) STILS CACHE Level 3

    Reception C Key Worker, Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Mrs S Smith NNEB

    All EYFS Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Ms A Mawer BA (Hons) PGCE

    1A Teacher

  • Ms S Boxall BTEC National, Children’s Care Learning and Development

    1A Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Miss K Stickland BA (Hons) PGCE

    1B Teacher

  • Ms C Sheaf NVQ3

    1B Teaching Assistant

  • Mrs N Kingswood BSc (Hons) PGCE

    1C Teacher

  • Miss S Terry

    1C Key Worker, Teaching Assistant

  • Mr J Sadzik BA (Hons) PGCE

    2A Teacher

  • Mrs T L Oliver STILS CACHE Level 3

    2A Teaching Assistant

  • Mrs L Scanlan BA (Hons) PGCE

    2B Teacher

  • Mrs G Hepden NNEB NVQ Assessor

    2B Teaching Assistant

  • Ms D Wheater BEd (Hons)

    2C Teacher

  • Ms L de Montfort NVQ3

    2C Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Mrs E Frost BEd

    EYFS/KS1 Teacher (part-time)

  • Mrs K Martin-Eggins BSc (Hons) PGCE

    EYFS/KS1 Teacher (part-time)

  • Mrs S Smith NNEB

    All EYFS Teaching Assistant, Paediatric First Aider

  • Mrs D Hills BA (Hons) PGCE QTS

    EYFS/KS1 Teacher (part-time)

  • Mrs V Paterson BSc (Hons)

    EYFS/KS1 1:1 SLA (2 days a week), Midday Meal Supervisor (KS1/EYFS)

Key Stage 2

  • Mrs V Welch, BA (Hons) GTP

    Head of KS2

  • Ms D Santos BEd

    3A Form Tutor

  • Miss V Thomas BSc PGCE

    3B Form Tutor

  • Mrs E Higgs BA PGCE

    3C Form Tutor

  • Mr M Heil BEd (Hons)

    4A Form Tutor, Director of Teaching and Learning

  • Mr C Kitchen BA PGCE

    4B Form Tutor

  • Miss F Goodman BSc (Hons) PGCE

    4C Form Tutor

  • Miss C Isbecque BA (Hons) PGCE

    5A Form Tutor

  • Miss C Tullis BA PGCE MA

    5B Form Tutor

  • Mr J Ford BA (QTS)

    5C Form Tutor

  • Ms T Marwick BA PGCE

    6A Form Tutor

  • Ms L Roberts BA, MA (QTS)

    6B Form Tutor

  • Miss P Samler BA PGCE (M)

    6C Form Tutor

  • Miss A Manning BA PGCE

    KS2 General subjects (part-time)

  • Mrs H Lowth BSc PGCE

    KS2 General subjects (part-time)

  • Mrs J Dunmore BA (Hons) PGCE

    KS2 General subjects (part-time)

  • Ms G Walton-Green BA PGCE

    KS2 French Teacher (part-time)

  • Mrs S Gibbons BA (Hons)

    KS1/KS2 Higher Level Teaching Assistant

  • Ms S Grover NNEB

    KS2 Teaching Assistant, Paediatric First Aider, Swimming Teacher

  • Mrs S Green Cache Level 3

    KS2 Teaching Assistant

  • Mrs L McDougall NVQ Level 4

    KS2 Teaching Assistant

  • Mrs N Blythe NNEB

    KS2 Individual Support

Learning Support

  • Mrs G Fisher HND, OCR Level 7 Cert SpLD

    Director of Learning Support

  • Mrs D France BA (Hons)

    EYFS/KS1 Learning Support Teacher, Deputy Designated Safeguarding Person

  • Mrs S Turnill BEd (Hons), Cert SpLD

    EYFS/KS1 Learning Support Teacher (part-time)

  • Mrs A Spinney BSc, PGCE, PG Dip Systemic Theory

    KS2 Learning Support Teacher (part-time)

  • Mrs A Hamburger BA (Hons), PGCE, OCR Level 7 Cert

    KS2 Learning Support Teacher (part-time)

  • Mrs K Gerard BA (Hons), HLTA Level 4, Cache Level 2 NQT, Level 3 Diploma Specialist Support

    KS2 Teaching Assistant for SEN

Music Department

  • Mrs R Hall BA (Hons), PGCE

    Teacher

  • Mrs M Metherell BA (Hons), PGCE

    Music Teacher (part-time)

  • Mrs S Watts BEd, LTCL, Dip Performing Studies (Opera)

    Music Teacher (part-time)

PE & Games Department

  • Mr G Lane BEd

    Head of KS1 Games and PE

  • Mr A Knowles BSc (Hons)

    Head of KS2 Boys Games

  • Mrs C Hills BA (Hons), Level 1 Netball and Level 1 Swimming

    Head of KS2 Girls Games

  • Miss S Manzi BA (Hons)

    Head of Swimming

Wrap Around Care

  • Mrs C Wilks NVQ Level 3

    Wrap Around Care Manager

  • Mrs G Boxall

    Breakfast Club Assistant, Midday Meal Supervisor (KS1/EYFS), Late School Supervisor (KS1/EYFS)

  • Mrs P Pin

    EYFS/KS1 Late School Supervisor, Paediatric First Aider

  • Mrs S Simmons

    Late School Supervisor EYFS/KS1, Paediatric First Aider

  • Mrs B Clements

    KS2 Late School Staff, Paediatric First Aider

  • Mr D Hamilton

    KS2 Late School Staff, Paediatric First Aider

  • Miss C Giles

    KS2 Late School Staff, Paediatric First Aider

Senior School

Art & Design

  • Mrs N Gudge BA (Hons)

    Head of Art & Design

  • Mrs J Burton BA (Hons)

    Graphics Co-Ordinator, Head of House: Beardwood

  • Mr S Zivanovic BA (Hons)

  • Mrs D Feddes

    Technician

Classics

  • Mr H Cullen MA (Oxon)

    Head of Department

  • Mrs N Herbert MA (Cantab)

    Head of House: Bramley, PSHEE Co-ordinator

  • Miss J Holland BA (Hons), MA

  • Miss C Le Hur MA (Cantab), MPhil

    Director of Outreach, Oxbridge Co-ordinator

  • Mr R Russell MA (Cantab)

    Headmaster

Design & Technology

  • Mrs C Cox BA (Hons)

    Head of Department

  • Mrs L Doran BA (Hons)

  • Ms M Way BA (Hons)

  • Mr S Zivanovic BA (Hons)

  • Mrs E Chereau

    Technician

Drama

  • Ms N Maher BA (Hons), Acting Dip

    Director of Drama

  • Mrs D Sutherland BA (Hons)

    Maternity Leave

  • Miss C Westrip BA (Hons)

  • Mr B Freer BA (Hons)

    Technician

Economics & Business

  • Mr R Otley BA (Hons)

    Head of Department

  • Mr M Cox BSc (Hons)

  • Mr S Drury BA (Hons), MA

    Director of Sixth Form, Deputy Safeguarding Designated Person

English

  • Miss M Schramm BA, MA

    Assistant Director of Studies, Head of Department

  • Mrs H Conway BA (Hons)

  • Mrs H Cooper BA (Hons)

  • Mrs K Guy BA (Hons)

    KS4 Co-ordinator

  • Mr J Hope BA (Hons), MA

    Debating Co-ordinator

  • Miss A Symington BA (Hons), MA

  • Miss I Taylor MA (Cantab), GDL, LPC

    KS3 Co-ordinator

Geography

  • Mrs H Nissinen BSc (Hons), MA

    Head of Department

  • Mr A Greenwood BSc (Hons)

    Head of Year 7, Deputy Designated Safeguarding Person

  • Mrs F McAuliffe BSc (Hons)

  • Miss C Shanks BA (Hons)

    Assistant Head of Norton

  • Mr O Snell BSc (Hons), MSc

    Assistant Director of Sixth Form (UCAS), Duke of Edinburgh Award

History

  • Ms O Crummay MSc

    Head of Department

  • Miss K Brookes MA (Oxon)

  • Mr S Varley BA (Hons), MA

    Editor, The Colfeian

  • Miss A Wilkinson MSc, MA

Learning Support

  • Miss A Coode BA (Hons)

    Head of Department, Assistant Director of Outdoor Education

  • Mrs R Elliott BA (Hons)

Maths

  • Mr A Guy MEng (Hons)

    Head of Department

  • Miss C Beale BSc (Hons), MA

  • Mr R Beckett BSc (Hons) , MA

    KS5 Co-ordinator

  • Dr C Buescu BSc (Hons), MSc, PhD

  • Mrs E Cordell BSc (Hons)

    Maternity leave

  • Mr M Garcia MEng

  • Mrs E Heffernan BA (Hons)

  • Miss K Lindley BSc (Hons)

  • Mrs J Sansome BSc (Hons), MSc

    Assistant Director of Teaching & Learning

  • Mrs C Santry BSc (Hons)

    2nd i/c, KS4 Co-ordinator

  • Dr U Vijapura PhD, PMA

Media Studies

  • Mr C Foxall BA (Hons)

    Head of Department

  • Miss J Li-Sue BA (Hons), Dip NFTS

    Head of House: Prendergast, Co-ordinator of ICT and Computing

  • Mr J Osei-Tutu BA (Hons), MA

  • Mrs T Whitham BA (Hons)

    Media Assistant & Graphic Designer

Modern Languages

  • Mr M Koutsakis MA

    Head of Modern Languages, Head of German

  • Mrs E Biggs BSc (Hons), MA

    Assistant Director of Sixth Form, Lead Trainer

  • Miss E Harris BMus with French

    Head of French

  • Mr A Seddon BA (Hons), MIL

    Head of Spanish

  • Miss L Chapman BA (Hons)

    Assistant Head of House: Beardwood

  • Mrs C Davies BA (Hons)

  • Mrs J German BA (Hons)

    Director of Pastoral Care (Designated Safeguarding Lead)

  • Mrs K Thomsen MA

Music

  • Mr B Holmes BA (Hons), MA

    Director of Music

  • Mrs D Graham GRSM LRAM

    Deputy Head

  • Mr L Rogers MA (Cantab)

    Director of Studies

  • Mr G Sycamore BA, Dip MusEd

    Teacher of Music, Music Technician

  • Mr T Newberry BA (Hons), Dip ABRSM

  • Mrs M Russo

    Arts Administrator

Outdoor Education

  • Major C Cherry BSc (Hons)

    Head of Department, Duke of Edinburgh Award

Physical Education

  • Mrs N Rayes BEd (Hons), EMBA

    Director of Sport

  • Mr A Bateson BA (Hons)

    Assistant Director of Sport, Master in charge of Rugby

  • Mr F Berridge BA (Hons)

    Assistant Head of House: Prendergast, Master in charge of Football and KS3 PE

  • Mr L Fielden BA (Hons)

    Assistant Head of House: Bramley, Master in charge of Tennis and KS4 PE

  • Mr A Knowles BSc (Hons)

    Master in charge of KS2 Boys Games

  • Miss S Manzi BA (Hons)

    Master in charge of Swimming

  • Miss A Owen BSc (Hons)

    Master in charge of Hockey

  • Mr J Potter BA (Hons)

    Master in charge of Cricket

  • Miss E Willats-Barrie BA (Hons)

    Master in charge of Netball

  • Mrs L Williams

    Sport Administrator, Coach

  • Mr A Patterson BSc (Hons)

    Graduate Sports Assistant

  • Mr B Ramdhan BSc (Hons)

    Graduate Sports Assistant

  • Ms H Russell BSc (Hons)

    Graduate Sports Assistant

  • Ms O Willoughby BA (Hons)

    Graduate Sports Assistant

Politics

  • Mr M Poolton BA (Hons), MSc

    Head of Department

Religion & Philosophy

  • Miss E Henderson BA (Hons)

    Head of Department, Master in charge of Eudaimonia

  • Mrs R Elliott BA (Hons)

    Master in charge Forum and Focus, Assistant PSHEE Co-ordinator

  • Ms Z Kendrick BA (Hons), MEd

    Assistant Director of Outreach

Science - Biology

  • Dr G Zimmermann BSc, PhD

    Head of Biology

  • Dr J Lea PhD, BSc (Hons)

    Head of Psychology, Master in charge of Work Experience

  • Dr S Ibendahl PhD

  • Mr C Morriss BSc (Hons)

    Head of Student Leadership, Deputy Designated Safeguarding Person

  • Miss A Pavesi BSc (Hons)

  • Miss B Smith BSc (Hons)

    Lead Science Practitioner

Science - Chemistry

  • Mr D Fisher BSc, MA

    Head of Chemistry

  • Mrs T Theodore-Heath BEng (Hons)

  • Mr J Worley BSc (Hons), DIS

    Head of House: Norton

Science - Psychology

  • Dr J Lea PhD, BSc (Hons)

    Head of Psychology, Master in charge of Work Experience

  • Mrs L Dunster BSc (Hons)

Science - Physics

  • Mr J Fishwick BSc (Hons)

    Head of Physics

  • Mr M Hillmer BSME MS

  • Mr T Wilson BSc (Hons)

  • Mrs J De Bolla

    Senior Technician

  • Mrs J Greenshields BSc (Hons), CBiol, MSB

    Physics Technician

  • Mrs J Kalaravy BSc

    Chemistry Technician

  • Mrs C Smales BSc (Hons)

    KS3 Technician

Combined Cadet Force

  • Capt. R Joyce

    Commanding Officer

  • WO2 A Coyle

    SPSI

Staff

Support staff

  • Mrs A Salmon CSBM

    Executive Assistant to the Headmaster

  • Mrs K Bridgman BA (Hons)

    Director of Admissions & Communications

  • Mrs N Entwistle BA (Hons)

    Communications Manager

  • Mrs E Heath BSc (Hons)

    Admissions Manager

  • Mrs C Elvin BA (Hons)

    Admissions & Communications Officer

  • Mrs L Timms BA (Hons)

    Admissions & Communications Officer

  • Fr S Hall BA, MA (Oxon)

    School Chaplain

  • Mrs J Cardnell BA (Hons), Dip Lib, MCLIP, Cert CEG

    Head of Careers

  • Mrs H Englefield, BA (Hons), Dip Lib

    Head Librarian

  • Ms E Stephenson, BA (Hons)

    Library Assistant

  • Miss H Roberts BSc (Hons)

    Examinations Officer

  • Mrs L Banks

    Office Manager

  • Miss F Harvey

    Administrative Officer

  • Mrs M Bassett BSc

    Administrative Officer

  • Mrs J Pickering

    Administrative Officer

  • Mr S Anthony BEng (Hons)

    Data Manager

  • Mr N Constant

    Network Technician

  • Mr S O'Hara

    Network Technician

  • Mr I Bassett

    School Technician & Photographer

Bursarial Staff

  • Mrs J Lerbech MA (Cantab), MSci, CA

    Bursar & Clerk to Governors

  • Ms P Keogh BSc (Hons)

    Bursar's Secretary

  • Ms K O'Neil

    Secretary to the Clerk to Governors

  • Mrs C Finch BA (Hons), FCCA

    Assistant Bursar

  • Mr M Scobie, BSc, ACCA

    Operations Director

  • Mr M Lawrie-Raison

    Operations Manager

  • Mrs A Ross MA

    Human Resources

  • Mrs L Moules

    Bursary Assistant

  • Mrs C Conti

    Bursary and Admissions Assistant

  • Mr R Joyce BA (Hons)

    Alumni & Development Officer

  • Mrs P Willis

    Development Assistant

  • Mrs K Bateson

    School Nurse

  • Dr N Lawrence MBBS, BSc, MRCGP, DRCOG, DFSRH

    School Doctor

  • Mrs K Kashif BEd (Cantab), MACounsPsych, Reg BACP (Accred)

    School Counsellor

  • Mr N Kirby

    Leisure Centre

  • Mr P Taylor

    Premises Manager

  • Mr A Hammett

    Deputy Premises Manager

  • Mr R Chapman

    Maintenance Manager

  • Mr L Keswick

    Maintenance

  • Mr R Twiner

    Schoolkeeper

  • Mr J Hammett

    Schoolkeeper

  • Mr J Coombes

    Schoolkeeper

  • Mr I Whitlock

    Schoolkeeper

  • Mr B Atkins

    Head Groundsman

  • Mr S Bullen

    Groundsman

  • Mr B King

    Groundsman

  • Mr P Reed

    Groundsman

  • Mr G Renfrew

    Catering Manager

How to apply

Find out more about how to apply for Colfe's School. Our main entry points are at ages 3, 4, 11 and 16.